Schengen Nedir?

Schengen, Avrupa Birliği üyeleri ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyelerini kapsayan bölgeye deniyor. Bu ülkeler; Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Lihtenştayn olarak sıralanıyor.Ancak Avrupa Birliği’ne üye olup Schengen bölgesinde bulunmayan ülkeler de mevcut: İrlanda, Birleşik Krallık, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Kıbrıs.

Schengen ülkeleri arasındaki vize serbestisi sayesinde birlik üyesi ülkelerin vatandaşları, sadece kimlik ya da pasaportları ile bölge içinde seyahat edebiliyor. Bölge dışında kalan kişilerden ise vize talep ediliyor ise vize başvurusu yaparak istedikleri birlik üyesi ülkeler için işlemleri başlatabiliyorlar.

Schengen Oturum Vizesi Nedir?

Oturum vizesi türleri ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Kısa dönem, Uzun dönem, Geçici süreli ve Eğitim amaçlı seyahatler için 90 gün üzeri kalışları kapsayan vize türüdür. Bir ülkede 3 aydan uzun süre kalmak gibi bir planınız varsa oturum vizesine başvurmanız gerekmektedir. Seyahat amacınıza uygun vize türüne başvuru yaptıktan sonra ülkeye geçişiniz sağlandıktan sonra da oturum için başvuru yapabilmektesiniz. Örn: Eğitim için D tipi vize aldınız, eğitim ülkesine giriş yaptıktan sonra 1 hafta içerisinde bulunduğunuz ülkenin Konsolosluğuna giderek oturum başvurusu yapmanız gerekmektedir. Oturum vizesi almak için, oturum yapmak istediğiniz ülkeye sizi bağlayan geçerli sebeplerinizin olması gerekir.

Süreç

Oturum vizesi başvuru süreci uzun sürmektedir. Ülkeler arası istenen evraklar değişiklik göstermektedir. Bazı ülkelerin oturum izni için sürecin gidilecek ülkeden başlatılması gerekir. Türkiye’deki işlemlerin başlaması bu sebepten ötürü zaman alabilir. Oturum için sunulması gereken belgeler hazırlanıp randevu alınması sonrası teslim edilen belgelerin kontrol edilmesi Konsolosluklara bağlı olarak değişmektedir. Süreç tahmini olarak minimum 1 maksimum 1-2 yıl sürmektedir. .

Tüm başvuru süreçleri ve daha fazla bilgi için lütfen bize yazın, özel vize uzmanınız ile süreci başarılı bir şekilde tamamlayın.

Ücretsiz Telefon Desteği 0533 493 92 58

Whatsapp Hattı